čtvrtek 26. srpna 2010
pondělí 16. srpna 2010
KRÁSNÉ HLASY - 14. část Ludmila Červinková
Na konci 50. a počátkem 60. let se Ludmila Červinková přehrála do rolí charakterních - Ludmila v Prodané nevěstě, Matka v Prokofjevově Příběhu opravdového člověka, Larina v Čajkovského Evženu Oněginovi.
Ludmila Červinková měla nádherný sametový hlas, s průraznými výškami a její projev se vyznačoval kultivovaností a vzornou dikcí.
V současné době se můžeme těšit z několika kompletních nahrávek s jejími kreacemi a všechny patří do zlatého fondu - Dvořákova Rusalka Smetanova Hubička (Vendulka) - firma Supraphon, Smetanova Libuše (Krasava) - Český rozhlas, Smetanova Prodaná nevěsta (Mařenka) - Multisonic.
14. září uplyne 30 let, co nás tato pěvkyně opustila.
Vystavil MarciBe
Štítky: Ludmila Červinková
středa 11. srpna 2010
pondělí 9. srpna 2010
Rozhovor s mezzosopranistkou Michaelou Kapustovou
Dnes Vám přinášíme rozhovor s talentovanou mezzosopranistkou Michaelou Kapustovou, která za poslední dvě sezóny zvládla více, než si vůbec dovedete představit. Vidět a slyšet ji můžete v Praze (zde zpívá Mercedes v Carmen, vodní žínku v Rusalce, od přístí sezóny též Blumenmadchen v Parsifalovi), v brněnském Národním divadle, kde v minulé sezóně debutovala v roli Popelky, kterou bude nadále zpívat v sezóně 2010-2011...
Wagner se bohužel na našich předních divadelních scénách moc neuvádí, proto se na Parsifala v Národním divadle moc těším. Samozřejmě je to pro mne velká zodpovědnost, protože role Blumenmädchen není vůbec lehká - jak rytmicky, tak také pěvecky. Noty mám již na klavíru a snažím se pomalu se s touto rolí seznamovat. Jsem ráda, že se režie ujal šéf opery Jiří Heřman, se kterým jsem měla už možnost pracovat na jeho Rusalce v ND. Dirigentem této inscenace bude světově uznávaný dirigent John Fiore. Myslím že se tedy všichni můžeme těšit na krásný hudební i režijní zážitek.
Kterou ze svých rolí zpívate nejraději a proč?
Zatím mám ráda všechny své role. Každá mi nějakým způsobem přirostla k srdci. Jak to tak už bývá, tak poslední role vždy vyhrává, takže je teď na prvním místě Popelka. Krásná Rossiniho opera, ve které zvítězí pravá láska. A tak by to mělo být i v životě. Moc ráda vzpomínám na celý realizační tým v brněnském divadle. Na zkouškách nás vedl šéf opery Slovinský, režisér Rocc velmi důkladně propracoval každému celou roli. Na zkouškách byla hlavně skvělá tvůrčí atmosféra, což často nebývá zvykem.
v roli Káči, kterou slečna Kapustová zpívá v Českých Budějovicích
Vystavil annav
Štítky: Michaela Kapustová
pátek 6. srpna 2010
Videotéka - La Traviata - Opéra Royal de Wallonie-Liége, 2009
Vždy jsem si říkal, že je lepší psát o něčem, co člověka zaujalo a nepsat o tom, co ho příliš nenadchlo. Dnes udělám výjimku, i když je to proti mému stylu a přesvědčení. La Traviatu známe většinou v mnoha provedeních a to jak z živé zkušenosti tak ze záznamů z různých divadel. Tento z roku 2009 z Opéra Royal de Wallonie – Liége mě lákal zejména jménem Saimir Pirgu, mladým sympatickým tenoristou, který mě dokázal oslovit prostřednictvím nahrávek jako interpret děl Mozarta (fantastický Idomeneo). Živě jsem jej neměl možnost slyšet.
Mladá naděje operního světa mě ovšem zklamala na plné čáře. Pirgu si s rolí Alfreda neporadil jak po herecké tak ani po pěvecké stránce. V celé opeře působí tak, že nemá náladu cokoliv vyjádřit, do čehokoliv se naplno vžít či alespoň něco z příběhu opravdově přenést na posluchače. Inscenace jej buď nebavila (tak ji neměl dělat) nebo na vykreslení role Alfreda nemá. Ať je to tak či tak, nemá na ni rozhodně pěvecky, působí, jako by byl těsně před důchodem (nic proti skvěle zpívajícím starším pěvcům). Nedoporučuji vám se o tom přesvědčovat, drahocenný čas se dá trávit lépe než jeho nepovedeným Alfredem. Řeklo by se Traviata, to odzpívá každý, není tomu ale tak (jak dnes jistě už ví i úděsně tuto roli zpívající další mladík jménem James Valenti), dá se říci, že je to přesně naopak a to zejména v momentě, kdy jsme zmlsáni uměním tenoristů typu Shicoff, Vargas či Villazón.
Cinzia Forte je krásná žena s promyšleným a kultivovaným hereckým projevem, která na sebe strhává pozornost. Její hlas je hezký a třeba i zajímavý, zpívá však dle mého názoru na hranici svých možností, do budoucna se pravděpodobně nijak nerozvine a její témbr bude už jen těžknout a hlas celkově nebude pohyblivý tak, jak by bylo třeba. Kéž bych se mýlil, charisma má velké.
Relativně nejlépe na mě působil barytonista Giovanni Meoni. Je to mé první setkání s ním. Jeho výkon je na nahrávce spolehlivý, dokáže jej vygradovat, jeho hlas se poslouchá příjemně. Zázrak v podobě velkého objevu se však také nekoná.
Výše napsaným připomínkám a celkovému dojmu z tohoto DVD bohužel nenapomáhá ani dirigent Paolo Arrivabeni. Některá jeho unylá tempa jsou k nevydržení, od začátku do konce představení (až na pár světlých výjimek) posluchače nudí, nepohrává si s dynamikou ani nehýří barvami. Nestrhává, pouze odvádí svou práci. Ano, celkově vzato asi dobře, ale stačí to dnes? A stačí to posluchači, který za toto spíše podprůměrné provedení vydá téměř dvakrát víc financí než za špičkové inscenace od firem DG, Decca či EMI?
Režie od režiséra jménem Stefano Mazzonis di Pralafera (pěkné jméno) několik zajímavých inscenačních momentů přináší (stejně tak jich ale několik i odnáší), ničím mě vyloženě nezklamala, rozhodně mě ale též nestrhla.
Video director Matteo Ricchetti odvádí výbornou práci, kamera je citlivá stejně jako střih. Zvuk nahrávky je rovněž velice dobrý.
Firma Dynamic je skutečně podivný živel. Je to skutečné price premium od A do Z, skutečné umělecké premium jí ale chybí. V jejím katalogu se najdou zajímavé kusy, ohlédneme-li se ale jinam, nic nezkazíme. Jak takovýto podnik v dnešní době může přežít? Je mi záhadou.
Mnou přibližovaná La Traviata je unikum i v tom, že je vydána na dvou DVD? Skutečně by mě zajímalo proč?
Vystavil .
Štítky: Cinzia Forte, Giovanni Meoni, Saimir Pirgu
úterý 3. srpna 2010
Elina Garanča nadchla Prahu
Včerejší koncert Eliny Garanči byl dalším báječným zážitkem letošního léta. Na programu byly převážně skladby španělských autorů, zazněly zarzuely, ale i árie z Carmen , Donizettiho Favoritky a Ponchielliho Giocondy.
Málokdy se stane, že se publikum nechá strhnout k výkřikům bravo hned po úvodní skladbě programu, navíc skladbě orchestrální. Ale včera večer ve Smetanově síni tomu tak bylo, a to především díky charismatickému dirigentovi Karlu Markovi Chichonovi a výborně hrající Pražské komorní filharmonii. Dívat se na dirigenta, s jakou radostí, zaujetím a elegancí diriguje, byl zážitek sám pro sebe. Tato radost z hudby jakoby se přenesla i na orchestr, takže byl skutečně požitek orchestrální skladby, které tvořily téměř polovinu programu, poslouchat.
Elina Garanča předvedla naprosto dokonalý výkon jak v zarzuelách, které přednesla s téměř „španělských“ temperamentem, tak i v operních áriích. Dokonale ovládá svůj lahodný hlas ve všech polohách a bohatě odstíněné dynamice. Ovace nadšeného publika nebraly konce a sympatická Elína nás na závěr odměnila dvěma přídavky Chapího Carceleras a Granadou Augustína Lary.
Na závěr koncertu nás čekalo milé překvapení – autogramiáda obou umělců u východu z koncerního sálu, kterou zorganizovala pořádající agentura Nachtigall Artists.Vše probíhalo ve velmi příjemné a uvolněné atmosféře za přítomnosti televizních kamer, možná se natáčel další dokumentární film. Elina i Karel Mark Chichon, v civilním životě manželé, ochotně asi půl hodiny dávali autogramy, fotili se s fanoušky a přitom ještě odpovídali na otázky televizního štábu. Na otázku, jak se cítí po právě skončeném koncertě Karel Mark Chichon odpověděl, že v Praze je skvělé publikum, před kterým je požitek vystupovat.
Na závěr nám oba manželé zapózovali pro společnou fotku, což, jak nám Elina žertem sdělila, dělají jen velmi zřídka, a máme tedy báječnou šanci fotky výhodně prodat.
Vystavil bianca
Štítky: Elina Garanča