středa 7. prosince 2011

Adventní koncert v Drážďanech


Již několik let je v Drážďanech hezkou tradicí, že v předvečer prvního adventu se ve Frauenkirche koná adventní koncert, který druhý den ze záznamu vysílá německá televize ZDF. Program je vždy vánočně laděn a orchestrální skladby se střídají s vystoupení sólistů zvůčných jmen. Koncerty bývají vždy beznadějně vyprodány dlouho předem, ale pro ty, kteří neplánují dlouhodobě, ale přesto by chtěli tento koncert zažít, se hodinu před začátkem otvírá večerní pokladna, kde je možné zakoupit vstupenku nejlevnější kategotrie. Ve Frauenkirche je úžasná akustika, takže i na těchto levných místech je zážitek stoprocentní.


Na programu byla v letošním roce výhradně barokní hudba, která se k předvánoční atmosféře velmi hodí. Za dirigentským pultem stanul Christian Thielemann, budoucí šéfdirigent Staatskapelle Dresden, a byla to jeho první příležitost, dirigovat toto těleso. Bylo fascinující pozorovat jeho vedení orchestru, který se pod jeho rukama rozezněl k až nadpozemsky krásným tónům. S hlubokým porozuměním pro barokní hudbu vedl orchestr v celkově pomalejším tempu, což dalo možnost posluchačům hudbu dokonale vnímat. Úchvatně zněly také sólové party pro trubky a hoboje. Vrcholným zážitekm pak byl zvuk varhan, které rozezněl varhaník Samuel Kummer v Bachově kantátě "Wir danken dir , Gott".


Jako sóliste vystoupili v letošním programu francouzská mezzosopranistka Sophie Koch ( nahradila původně ohlášenou Joyce DiDonato, která nakonec svoji účast odřekla) a americký baritonista Thomas Hampson. Každý z nich měl v programu dvě sólová vystoupení a  dokázali, že ani barokní repertoár jim není cizí. V závěrečné skladbě se oba vmísili mezi sboristy a zazpívali s nimi společně úvod Bachova Vánočního oratoria. Nezvyklé, ale velmi sympatické vidět tyto světoznámé pěvce zpívat ve sboru!Sváteční náladu, kterou v posluchačích koncert vyvolal, umocnila následná procházka ulicemi Drážďan, plných vánočních stánků, zvuku koled a vůně svařeného vína.Drážďany, Frauenkirche, 26.11.2011