pondělí 13. června 2016

Ostrava se stane centrem nové opery!!!

Světové premiéry oper Petra Cíglera, Idina Samimi Mofakhama a Petra Kotíka, světová premiéra operní verze Richarda Ayrese a české premiéry oper Iannise Xenakise a György Ligetiho. To vše nás už za měsíc čeká v Ostravě - na jediném místě v České republice, kde se koná festival současné opery.

Přípravy 3. bienále festivalu nové opery jsou už v plném proudu. Zkouší se na mnoha místech světa – v New Yorku, Krakově, Berlíně, v Praze i v Ostravě. Šest operních představení během čtyř dní se uskuteční poslední čtyři dny v červnu (27. - 30. června 2016) ve Starých koupelnách Provozu Hlubina, v kulturním centru Cooltour, v Divadle Antonína Dvořáka a Divadle Jiřího Myrona.

Festival zahájíme dvěma virtuózními díly György Ligetiho Aventures a Nouvelles Aventures a světovou premiérou „taneční opery“ Petra Kotíka William William s texty Nathalie Babel, Williama Shakespeara a Pabla Picassa a (27. 6. v 19:00 a 20:30, Staré koupelny Dolu Hlubina). Den poté bude patřit světové premiéře opery At the Waters of Lethé mladé tvůrčí dvojice - íránský skladatel Idin Samimi Mofakham a polská skladatelka a libretistka Martyna Kosecká (28. 6. v 19:00, Cooltour, Černá louka). Ve středu 29. 6. začne večer světovou premiérou opery mladého českého skladatele a vědce Petra Cíglera Táhlý zvlněný pohyb podélného předmětu na libreto a v režii Petra Odo Macháčka; následovat bude humorné melodrama anglického skladatele Richarda Ayrese No. 42 “In the Alps” (18:30 a 20:30, Divadlo Antonína Dvořáka). Festival uzavře opera jednoho z nejvýraznějších poválečných skladatelů Iannise Xenakise. V Ostravě budeme svědky jeho interpretačně náročné opery Oresteia na motivy stejnojmenné Aischylovy tragédie (30.6. v 18:30, Divadlo Jiřího Myrona). Detailní informace k jednotlivým dnům naleznete v příloze.

NODO se koná za účasti pěvců z České republiky, Německa, USA, Iránu, Polska, Itálie a Maďarska. Svou práci představí režiséři Katharina Schmitt, Marta Gradzka a Ewelina Grzechnik, Petr Odo Macháček, režisérský tandem Jan Horák a Michal Pěchouček a inscenátoři Jiří Nekvasil a David Bazika. Spoluúčinkuje Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem, dětský sbor Permoníček a členové baletního souboru NDM. Role operního orchestru se ujme mezinárodní Ostravská banda s dirigenty Petrem Kotíkem, Ondřejem Vrabcem a Rolfem Guptou. Cizojazyčná libreta budou opatřena českými titulky. Půl hodinu před každým představením se koná s tvůrci úvod k opeře.  

Vstupenky na NODO 2016 jsou k dostání online na www.goout.cz, v Ostravském informačním servise, v předprodeji Národního divadla moravskoslezského a na místech konání v den představení. Doporučujeme využít cenově velmi výhodné permanentky na všechna představení.
Součástí NODO 2016 bude přednáška Petra Bakly na téma Iannis Xenakis - mýty a hudba, která se koná 13. června v 18:00 v Galerii města Ostravy PLATO.
NODO pořádá Ostravské centrum nové hudby a Národní divadlo moravskoslezské za hlavní finanční podpory Ministerstva kultury ČR, statutárního města Ostrava, Moravskoslezského kraje i díky grantům českých a zahraničních nadací a institucí a příspěvkům sponzorů a mecenášů. Hlavní mediálním partnerem NODO je Český rozhlas Vltava, který vysílá novými médii přenos opery Petra Cíglera.
Kontakt:   Ostravské centrum nové hudby  Dr. Šmerala 2, 702 00 Ostrava Kristýna Konczyna  konczyna@newmusicostrava.cz Tel: +420 596 203 426 GSM: +420 777 613 184  www.newmusicostrava.cz 

pátek 3. června 2016

Opera Braniboři v Čechách jako součást Smetanovského operního cyklu 2024


Poslední operní premiérou sezóny se stává první opera Bedřicha Smetany Braniboři v Čechách. Historická zpěvohra o třech aktech z roku 1866 je nastudována pro uvedení kompletního cyklu Smetanových oper / Smetanovský operní cyklus Ostrava 2024.

Děj opery se odehrává rok po úmrtí krále Přemysla Otakara II., kdy do Čech vtrhl a zpustošil je markrabě Ota Braniborský. Nastala doba bídy, kdy se vzchopil český národ k odboji. Údernost slov společně s davovými revolučními scénami chudiny se v opeře snoubí s romantickým příběhem o lásce a šťastné záchraně demokratických ideálů: „Opera je všeobecně známá masovými scénami lidu, které spolu s baletem, osvobozeneckou tematikou a romantickým patosem Smetana nejspíše přejímal ze vzoru francouzské velké opery, která byla v Praze v tomto období velice populární. Tímto dílem se cíleně přihlásil k českému obrozenectví a politickému programu národní emancipace,“přibližuje operu dramaturgyně Eva Mikulášková.

Jakub Tolaš (Jan Tausendmark, mladý občan pražský), František Zahradníček (Volfram Olbramovič, starosta pražský), Gianluca Zampieri (Jíra, poběhlík)


Na ostravské jeviště se opera navrací po úctyhodných 36 letech od posledního nastudování (1980; dirigent: Václav Návrat, režie: Rudolf Málek). Tento nápad přišel při práci na Čertově stěně před dvěma lety, kdy jsme si uvědomili, že v roce 2024 uplyne 200 let od narození Bedřicha Smetany a připomeneme si i 100. výročí Roku české hudby, jehož základ byl ostatně položen v roce 1924 také ke Smetanovu výročí,“ říká ředitel NDM a režisér inscenace Jiří Nekvasil.

Hudebního nastudování se ujal hudební ředitel opery NDM Jakub Klecker: „I když jsou Braniboři první skladatelovou operou, v kontextu české operní literatury má tento titul přední postavení. Smetana vypouští předehru a po krátkém dramatickém úvodu ihned vstupuje do děje. Průběh celého díla má jasnou formu, střídají se plochy zbožné, lyrické, bojovné i chorální,“ uvádí Jakub Klecker a dodává: „Nejen jako pro dirigenta, ale i sbormistra je pro mě radostí přinést na jeviště českou operu, kde má velkou úlohu sbor, který je navíc rozšířen na 60 zpěváků.“

Kristýna Vylíčilová (Ludiše, dcera Volframova), Eva Dřízgová-Jirušová (Vlčenka, dcera Volframova), Lenka Čermáková (Děčana, dcera Volframova)

V hlavních rolích se mohou diváci těšit na Martina Bártu / Jakuba Tolaše (Jan Tausendmark, mladý občan pražský), Jana Vacíka / Gianlucu Zampieriho (Jíra, poběhlík), Agnieszku Bochenek-Osieckou / Kristýnu Vylíčilovou (Ludiše, dcera Volframova), Martina Gurbaľa / Richarda Nováka (Kmet) a mnohé další.

Premiéry opery Braniboři v Čechách se uskuteční 9. a 11. června 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Dne 18. června hostuje operní soubor NDM s  inscenací Braniborů v  Čechách na  Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl 2016.