středa 31. srpna 2011

"Moc se těším na svůj debut v Metropolitní opeře" - rozhovor s vycházející operní hvězdou Amber Wagner

Mladá půvabná americká pěvkyně se v minulé sezóně poprvé představila na evropské operní scéně. A to hned v Čechách, konkrétně ve Státní opeře v Praze, kde bravurně interpretovala part Brangeny ve Wagnerově opeře Tristan a Isolda. Amber Wagner je talentovaná umělkyně, které se pracovní nabídky doslova "jenom hrnou". V Chicagu, kde je již několik let členkou operního souboru, si zazpívala již pěknou řádku rolí. V listopadu 2011 přebírá hlavní roli v opeře Ariadna auf Naxos (původně měla roli primadony zpívat světoznámá sopranistka Deborah Voigt). V nové sezóně čeká Amber Wagner též debut v Metropolitní opeře v New Yorku. O hudbě, plánech do budoucna a o loňském angažmá ve Státní opeře Praha jsme si povídaly společně před nedávnem...

   
    Mohla byste našim čtenářům prozradit něco o svých pěveckých začátcích? Kdy a jak jste se dostala ke zpěvu?

Pocházím z velice muzikální rodiny, zpívala jsem s rodiči již od malička. Zpívat jsem začala ale až během studia na vysoké škole. Navštěvovala jsem Grand Canyon University a potřebovala jsem peníze na školné. Proto mne napadlo, že bych se mohla účastnit předzpívání do hudebního programu, který škola v té době nabízela. Doufala jsem, že se díky získanému stipendiu budu moci vzdělávat a rozvíjet jako pěvkyně. Při předzpívání jsem se setkala s lektorkou zpěvu a techniky Dr. Sheilou Corley. Doporučila a přemluvila mě k tomu, abych se zpěvu věnovala naplno a zvolila si jej jako hlavní obor studia na universitě. Zbytek už je historie. Studovala jsem dalších 6 let se Sheilou. Poté jsem se přestěhovala do Chicaga, kde jsem se stala jednou z členů programu pro mladé pěvce s názvem Young Artists Program, ve kterém si své mladé umělce “vychovává” chicagská opera.

Minulou sezónu Vás čeští diváci mohli vidět a slyšet v pražské Státní opeře ve Wagnerově opeře Tristan a Isolda, ve které jste ztvárnila roli Brangeny. Bylo to Vaše první pražské operní účinkování, bylo velice úspěšné. Jak se Vám líbilo v České republice? Měla jste čas vidět nějaké další operní představení během svého pobytu v naší zemi?
V Praze se mi moc líbilo a účinkování ve Státní opeře jsem si užila. Byl to vlastně můj evropský debut, pro mne to bylo skutečně fascinující a krásné. Pražská Státní opera je nádherný operní dům, byla jsem z diváckého přijetí dojata, šťastná po každém odzpívaném představení. Ve Státní opeře jsem měla štěstí vidět Dvořákovu Rusalku. Během několika volných dní jsem s manželem viděla většinu pražských památek.

Brangena (Tristan a Isolda), Státní opera Praha 

Máte skutečně překrásné operní příjmení. Vedle Brangeny máte v repertoáru také Wagnerovu Sieglindu a Elsu. Plánuje Amber Wagner, že se v budoucnu stane výhradně wagnerovskou pěvkyní?
Mám moc ráda všechny role, které jsem prozatím zpívala. Především Elsu. Jsem poctěna, že nesu tak slavné příjmení :) V nadcházející sezoně mne čeká několik Sieglind, nově také Alžběta v Tannhauserovi. Nemohu jistě říci, jestli Wagner je jediný skladatel, kterému se budu pěvecky do budoucna věnovat, ale jeho tvorbu skutečně miluji a obdivuji. Interpretuji ráda také Verdiho a Strausse.

V roce 2007 jsem zvítězila jako jedna z šesti umělců v Národní soutěži talentů Metropolitní opery (Metropolitan Opera National Council Auditions Grand Finals). Toto soutěžní klání se poprvé uskutečnilo již v roce 1954. Někteří z nejznámějších operních umělců se úspěšně umístili na předních příčkách v minulosti – například René Fleming, Susan Graham, Deborah Voigt, Thomas Hampson či Samuel Ramey. Domníváte se, že jsou pro mladé a začínající pěvce a pěvkyně účasti v takovýchto soutěžích důležité a přínosné?
Účasti na soutěžích a předzpíváních jsou hlavním hnacím motorem mé kariéry, většinu znalostí a kontaktů mám právě díky soutěžím. Dávají vám unikátní možnost zpívat před uměleckými šéfy, ředitely divadel, režiséry, známými pěvci... Ti vám na oplátku řeknou svůj názor na váš hlas a jevištní projev. Pro mne jako začínající pěvkyni jsou tyto rady k nezaplacení. Velkým přínosem je také ten pocit, že vím a znám od ostatních to, co slyší, když já zpívám.

Vítězství v soutěžích pro mne znamenají také další plus. Finanční ocenění je také dobrou výpomocí – z části si z těchto peněz hradím noty, šaty, letenky, školné a další spoustu věcí. Domnívám se, že účasti v soutěžích jsou jedním z největších bonusů a přínosů mladých umělců a jejich kariér.

 vítězové Národní soutěže talentů MET 2007, Amber Wagner třetí zleva

Na sklonku srpna jste se účastnila každoročního koncertního vystoupení, které pořádá chicagská opera v Grant Parku v Chicagu. Na programu bylo letos Verdiho Requiem. Osobně moc ráda vzpomínám na tyto báječné letní koncerty pod širým nebem, které jsou přístupné zdarma pro veřejnost. Během svého dvouletého pobytu v Chicagu jsem měla možnost slyšet několik vskutku nezapomenutelných vystoupení. Preferujete osobně živé koncerty nebo operní role v operních domech?
Hudební festival v Grant Parku v Chicagu má dlouholetou tradici. Zpívat pod širým nebem je unikátní zkušenost pro všechny pěvce. Je to venku a na obrovském pódiu, které vypadá především pro publikum doslova velkolepě. Na koncertech zpívám moc ráda, dává mi to skvělou možnost jak komunikovat s publikem – bez jakékoliv herecké schopnosti. Stojíte totiž pouze na jevišti, zpíváte a přesto musíte zaujmout a upoutat diváky. Být součástí koncertního programu je vždy fascinující.

Živé koncerty, operní představení – za poměrně krátkou kariéru jste zvládla toto všechno. Co ale písňová tvorba a písňové cykly? Jak rozdílné je pro Vás interpretace árií a písní? Je to jistě úplně jiný styl zpěvu.. Které písňové cykly máte ve svém repertoáru?
Několik koncertních vystoupení a recitálů jsem již absolvovala. Během některých koncertů mohu  zpívat a mezi jednotlivými hudebními čísly komunikovat s obecenstvem. To se mi velice líbí, má to úžasnou atmosféru. Domnívám se, že posluchači se cítí téměř jako doma. A o to vlastně jde.

Interpretace árií je velice odlišná od uměleckých písní (art songs). Árie se velice těžce zpívají, pokud je vytrhnete z kontextu děje, je nutné je zpívat více technicky než písně. Písňová tvorba je povětšinou pro hlas méně namáhavá. V rámci koncertního programu se snažím nezpívat více něž dvě árie. Ráda experimentuji a do dramaturgického plánu občas zařadím i populárnější písně, které bych nemohla zpívat ne operním jevišti – například tvorbu George Gershwina, některé písně G. F. Handela či Samuela Barbera.

V poslední době jsem přibrala do svého repertoáru Poslední čtyři písně Richarda Strausse, stejně tak i Wagnerův písnový cyklus Wesendonck Lieder.

Ariadna (Ariadna auf Naxos) s Richardem Margisonem (Bacchus), 
Canadian Opera Company

Jaký je Vás oblíbený hudební skladatel či skladatelé? Které operní role máte nejraději, které byste ráda přibrala do budoucna do svého repertoáru?
Toto je skutečně těžká otázka. Mám ráda Verdiho hudbu, která mi doslova mluví z duše.
Za posledních několik let jsem doufám dospěla a vyspěla pro interpretaci tvorby Richarda Wagnera, kterou miluji. Wagnerova hudba je velkolepá, interpret se nikdy nepřestává učit – já sama objevuji pokaždé nové věci v hudbě, v interpretaci atd.

V repertoáru mám také Verdiho Leonoru z opery La Forza del Destino. V budoucnu bych si velice ráda zazpívala Desdemonu z Verdiho Otella.

Před nedávnem prošla tiskem oficiální zpráva o tom, že přebíráte hlavní roli v opeře Ariadna auf Naxos v chicagské opeře. V Chicagu Vás operní diváci dobře znají, zpíváte zde již několik let. V minulé sezóně to byla například Elsa ve Wagnerově opeře Lohengrin, kterou dirigoval šéf dirigent Sir Andrew Davis. Také jste nastudovala roli Amelie ve Verdiho opeře Un Ballo in Maschera. Ariadna je ale obtížná role, především pro mladý hlas. Jak se připravujete na tuto velkou výzvu? Jak vnímáte Ariadnu jako charakter?
Lyric Opera v Chicagu a celý operní team ke mně byl vždy velice laskavý. Jsem poctěna a moc si vážím toho, že ve mne vkládají důvěru a že mi nabídli roli Ariadny. Vlastně jsem tuto roli zpívala již na jaře v Kanadě. Narychlo jsem zaskakovala za indisponovanou Adriannu Pieczonku, která nemohla kvůli nemoci odzpívat hlavní zkoušku a premiérové představení. Tak jsem nakonec odzpívala představení obě. Jsem ráda, že jsem si mohla roli zazpívat s předstihem. Domnívám se, že mi to pomohlo v přípravě role v nadcházející sezóně v Chicagu. Toto je skutečně velký a obtížný part, je to ale pouze zlomek z toho, co třeba zpívám v roli Elsy. Měla jsem to štěstí, že jsem během přípravy role spolupracovala s dvěma z nejlepších učitelů v branži. Stejně tak i se Sirem Andrew Davisem, který ve mne věřil a stále věří. Hlavní hrdinka opery má zajímavý charakter - především se těším na to, že si budu moci "v opeře o opeře" zahrát roli primadony se vším všudy...


Váš kalendář na příští sezonu je plný. Vedle Vaších rolí v chicagské opeře Vás také čeká role Anny ve Verdiho opeře Nabucco v Metropolitní opeře v New Yorku. Jestli se nepletu, je to Váš MET debut. Pro tak mladičkou operní pěvkyni musí být asi velice lákavé a vzrušující zpívat v MET... 
Ano, příští sezónu je pro mne velice náročná. Moc se těším na svůj debut v Metropolitní opeře, ale myslím si, že můj kontrakt s Lyric v Chicagu je pro mne přednější. Je to můj operní domov“. Těším na všechny role a práci, která mne v nadcházející sezóně čeká.

Co děláte ráda ve volném čase? Posloucháte vedle opery a klasické hudby také jinou hudbu?
Jsem velkým příznivcem filmu, pokud mám čas, tak chodím do kina. Ve volném čase poslouchám různé hudební žánry. Mám ráda například Coldplay, Muse, Natashu Bedingfield či Ingrid Michaelson…


Moc zdravím všechny čtenáře Operapuls, všem přeji krásné operní a hudební zážitky v nadcházející sezóně.  
Amber Wagner


   Interview in English language 
    
   Can you please tell our readers more about your operatic beginnings? When and where did you start singing? How did it all start for you?
I basically started singing in college...I sang a bit growing up and came from a very musical family. I attended Grand Canyon University and needed scholarship money so I auditioned for the music program in hopes I could secure some financial stability! I sang for the department and met voice teacher and technician extraordinaire, Dr. Sheila Corley. She convinced me to take music as a major and the rest is really history! I studied for 6 years with Sheila before moving to Chicago to begin the Young Artists Program at Lyric Opera of Chicago

Last season Czech opera lovers could have seen and heard you at Prague State Opera as Brangena in Wagner’s Tristan und Isolde. It was your first time in Prague and immediately so successful. Did you enjoy your stay in Czech Republic? Did you have time to see any other performances during your Prague stay?
I thoroughly enjoyed my time in Prague!!! It was my European debut and it was a very exciting time for me. The Prague State Opera was so warm and receiving and I was very grateful for such a gracious audience at each performance. I was able to go and see Rusalka at Prague State Opera during my time there-the other days I had off, I traveled with my husband and showed him around the beautiful city of Prague!

You have a wonderful operatic surname. Apart from Brangena, you have Sieglinde and Elsa in your repertoire. Does Amber Wagner plan to become a Wagnerian singer in the future perhaps?
I love the Wagner roles that I have sung...especially Elsa. Wagner’s music is just beyond description. I am very blessed to have the last name Wagner :) I have a handful of Sieglindes coming up as well as my first Elisabeth in Tannhauser. I can’t say for certain if Wagner is the only composer I will sing, but I do love his music and I feel honored that I get to sing it. I also love singing Verdi and Strauss....I enjoy the variety!

You won the 2007 Metropolitan Opera National Council Auditions Grand Finals that was first held in 1954. Some of the most talented and known opera artists have participated in the Auditions in the past - such as René Fleming, Susan Graham, Deborah Voigh, Thomas Hampson or Samuel Ramey to name a few. Do you feel that entering competitions and audition such as the MET one is imporant for young singers?
Competitions have been the backbone of my career...so much of my networking and contacts have been through competitions. It gives you a unique opportunity to sing for artistic directors, stage directors, general directors, famous singers...and to hear their feedback! As a young singer, that feedback was invaluable to me. It allowed me to “hear” what other people were hearing when I sang. It also was a huge source of extra income which helped pay for music, gowns, plane tickets, school debt, coachings and a bunch of other things. I think competitions are one of the bonuses of a singing career.

Your were one of the artists who closed the Chicago opera season at Grant Park with Verdi’s Requiem in August. I do remember these wonderful concerts myself, I was lucky to see and hear a couple of wonderful performances while I had lived in Chicago six years ago. It’s always a wonderful event, greatly publicized and enjoyed by general public. Do you enjoy singing in concerts or you prefer opera roles and opera performances?
I absolutely LOVE singing concerts. Grant Park Music Festival is such a special and unique experience. It’s outdoors and the stage is SO huge and gorgeous and the sound is magnificently engineered. Singing concert work allows me to really hone my communicative skills as a singer-how I am able to communicate to the audience while only standing and singing...it’s an awesome privilege and I am so excited when I’m booked for concert work.

Live concert performances, opera performances – you have done it all. How about song recital or song cycles? How different it is to sing arias and songs, it is surely different way of singing… Do you have any art song cycles in your repertoire? 
I actually have done a few salon recitals...and this is another event I absolutely love. I so enjoy the recital setting-being able to talk to the audience in between the numbers is so much fun and I think the audience loves being able to get to know the singer in a more intimate setting. Singing arias is so different than art song...arias are very difficult when taken out of context...they require such mature technique..so do art songs, but often art songs are not as vocally taxing as arias. I often try not to sing more than 2 arias on a recital program...I really love being able to sing other songs I wouldn’t otherwise be able to perform on the opera stage-Gershwin, some Handel and Barber. I am beginning to study Strauss’ Four Last Songs as well as Wagner’s Wesendonck Lieder.

How is your favorite composer / composers? What role / roles would you love to add to your repertoire?
Wow-this is a tough question! I *love* Verdi and I really have grown to love Wagner. Verdi speaks to my soul and when I have the honor of singing his music, I feel transcended in a way...he wrote some of the most prolific harmonies. And then there is Wagner-whose music is so rich and textured that I think I won’t even run out of things to discover in the roles that I sing composed by him! I would really love to add Desdemona from Otello to my repertoire as well as Leonora from La Forza del Destino!

It was officially announced that you will be singing the title role of Ariadne auf Naxos at Lyric Opera House in Chicago next season. You are surely no stranger at Chicago Lyric. Last season you performed Elsa in Wagner’s Lohengrin conducted by Sir Andrew Davis. You also understudied Amelia in Verdi’s Un Ballo in Maschera. Ariadne is such a difficult role to sing, especially for a young voice. How do you prepare for this role? Who is Ariadne to you?
Lyric Opera of Chicago has been so good to me. I am so thrilled and blessed to be taking over this role. I actually sang this role for the premiere performance at Canadian Opera Company in the spring. I was the understudy for Adrianne Pieczonka and she got ill for not only the dress rehearsal, but for the opening night as well! So I sang both performances! It was thrilling and obviously has prepared me for Ariadne in Chicago. This role is big, but is a fraction of the singing of Elsa. I have prepared this role with two of the greatest coaches in the world as well as Sir Andrew Davis and I feel confident that I will sing Strauss’ music to the best of my ability opening night! Ariadne is such an interesting character-I really enjoy this being an “opera within an opera” it gives me a chance to have some fun and indulge in some diva behavior!


You calendar for next season is pretty full. Apart from your Chicago Lyric appearances (Ariadne in Ariadne auf Naxos, First Lady in The Magic Flute and Aida in Verdi’s Aida) you will also sing the role of Anna in Verdi’s Nabucco at the Metropolitan Opera in New York. If I am not mistaken, this is going to be your MET debut. It must be very exciting to sing at the MET.. What are you looking forward the most? 
Next season is indeed VERY exciting! I am very excited to be singing at the Met, but I think my contract at Lyric Opera is what I am most excited about! It’s such an honor to be singing the title role of Ariadne-and to be singing it at my “home house” makes the whole experience that much richer!

What are you hobbies and what do you like to do in your leisure time? Do you listen to any other music styles and artists apart from opera and classical music?
I really enjoy film-I’m an avid movie goer! In my spare time, I listen to all sorts of music! I really love Coldplay, Muse, Natasha Bedingfield, Ingrid Michaelson..just to name a few :) 

pátek 19. srpna 2011

Plácido Domingo se opět rád vrací do Prahy


Plácido Domingo se opět rád vrací do Prahy. A nejenom do Prahy. Na včerejší tiskové konferenci prozradil, že se velice těší na koncert v Českém Krumlově, který se uskuteční tuto sobotu. 


Na otázky novinářů (některé nebyly bohužel zcela k věci) odpovídal s úsměvem. Hovořil o své lásce k hudbě, o nové generaci operních pěvců, své nové funkci šéfa mezinárodní federace hudebního průmyslu IFPI, která chce pomoci v boji proti pirátství a také o operních režisérech a jeho spolupráci s těmi nejlepšími.



Sobotní koncert v Českém Krumlově uzavírá 20. ročník festivalu. Koncert začíná ve 20 hod v prostorách P2 - City parkoviště. Hostem Plácida Dominga je portorická sopranistka Ana María Martínez, oba dva doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Dirigentem bude Eugen Kohn.

Vstupenky jsou stále ještě v prodeji. Více informací na http://www.festivalkrumlov.cz/ 

pátek 5. srpna 2011

Oněgin ve WSO - dva vynikající debuty

Na konci sezony 2010-11 Vídeňská státní opera v bloku čtyř představení opět uvedena Čajkovského operu Eugen Onegin.


Tato inscenace v režii Falka Richtera zde měla premiéru v roce 2009. Inscenace, byť aktéři mají moderní kostýmy, není vsazena do konkrétního časového rámce, je to spíše taková efektní abstrakce, barevně dominují šedá, černá, stříbrná, modrá - studené barvy. Určitým kontrastem je červený Olžin oblek. Scéna je minimalistická, velkou roli hraje nasvícení. Inscenace na mě však jako celek působila odtažitě a chladně, některé prvky však byly zajímavé - například dopis promítaný na plátno. Nevadí mi posun směrem do současnosti, ale má pro mě smysl příběh vsazený do určitého konkrétního časového rámce (v tomto smyslu mě velmi oslovila salcburská inscenace z roku 2006).



V titulní roli Oněgina se představil švédský barytonista Peter Mattei. Oněgin patří k jeho parádním rolím. Není to typ seladona, dandyho, zprvu je spíše uzavřenější, nepřístupný, postavu vykresluje ve vší nejednoznačnosti a rozpolcenosti. Mattei má nádherně zabarvený tvárný a lahodný sametový hlas, pro tuto roli ideální.


V roli Taťány vystoupila lotyšská sopranistka Maija Kovalevska. Kovalevska je vynikající Taťánou - zjevem, zpěvem, herectvím. Oslnila lyrickým, průrazným sopránem, náročná dopisová scéna byla odměněna dlouhým potleskem.






Peter Mattei i Maija Kovalevska toho večera debutovali ve Vídeňské státní opeře nejen ve svých rolích, ale byla to vůbec jejich první vystoupení v tomto operním domě. Oba si po představení vysloužili dlouhotrvající potlesk a volání bravo. Debut se vydařil.

V roli Olgy se představila bulharská mezzosopranistka Nadia Krasteva. Role je pro tuto pěvkyni jako na míru šitá. Přestože její Olga byla smyslná žena, nevyzněla v jejím podání povrchně.

Jistým zklamáním byl Lenský Mariuse Brenciuse. Toporný herecky, pěvecky sice vše odzpíváno vše spolehlivě, ale chybělo něco "navíc".



Vynikajícím, byť poněkud mladým Greminem byl Ain Anger. I menší role Lariny (Zoryana Kushpler) a Filipjevny (Aura Twarowska), byly obsazeny na vysoké úrovni.
Orchestr pod vedením Michaela Guttlera odvedl dobrý standard, vynikající byl sbor.



Peter Iljič Čajkovskij
Eugen Onegin
repríza 4.června 2011, Wiener Staatsoper

Osoby a obsazení:

Larina ..................... Zoryana Kushpler
Tatjana .................... Maija Kovalevska
Olga ......................... Nadia Krasteva
Filipjevna ............... Aura Twarowska
Eugen Onegin ........ Peter Mattei
Lenski ..................... Marius Brenciu
Gremin ................... Ain Anger
Ein Hauptmann ..... Hans Peter Kammerer
Seretzki .................. Hans Peter Kammerer
Triquet ................... Michael Roider
Vorsanger .............. Oleg Zalytskiy
Orchestr a sbor WSO, dirigent Michael Guttler