úterý 30. srpna 2016

98. sezóna NDM bude V CENTRU!!!


Galavečerem k zahájení sezóny otevře Národní divadlo moravskoslezské již 98. sezónu! Během divadelní sezóny 2016/2017 se diváci mohou těšit například na Havelku, Zamilovaného Shakespeara, Kyliána a 4x Lloyda Webbera! Divadlo se svým sloganem také připojuje k debatám o centru Ostravy – DIVADLO JE V CENTRU!!! V centru města, dění, kultury, pozornosti, v centru zájmu! Tak zní motto 98. divadelní sezóny NDM.
 
 
Již po sedmé otevírá sezónu NDM v Divadle Antonína Dvořáka slavnostní, dnes tradiční GALAVEČER K ZAHÁJENÍ SEZÓNY, který se letos uskuteční na žádost diváků poprvé v historii po dva večery – 3. a 4. září v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka. „Jedná se o jedinečný a jediný program NDM, ve kterém se najednou setkají všechny 4 umělecké soubory Národního divadla moravskoslezského – umělci OPERY, ČINOHRY, BALETU i OPERETY/MUZIKÁLU, aby v žánrově pestrých ukázkách představili právě začínající sezónu, a to především prostřednictvím ukázek z připravovaných nových titulů. Další překvapení nejsou vyloučena!“ uvádí ředitel NDM Jiří Nekvasil.
 
Divákům zatím můžeme prozradit, že se mohou těšit na fragment z choreografie Falling Angels Jiřího Kyliána, ukázku z opery Lazebník sevillský!!! v přebásnění Jaromíra Nohavici. Hana Fialová přednese za klavírního doprovodu Jakuba Žídka premiérovou ukázku z dlouho očekávaného muzikálového dramatu autorské dvojice Michael Kunze a Sylvester Levay Rebecca. To vše ve vtipné činoherní přestřelce!
 
Soubor opery zahájí sezónu nastudováním opery La clemenza di Tito hudebního velikána Wolfganga Amadea Mozarta, a to v režii SKUTRu a v hudebním nastudování hudebního ředitele opery Jakuba Kleckera. Toto předposlední skladatelovo dílo, které svou světovou premiéru mělo v roce 1791 v Praze, bude v Ostravě uvedeno vůbec poprvé!
 
„Podzimní měsíce budou patřit v našem ansámblu oslavám projektu Shakespeare Ostrava 2016. Na sklonku října připravíme dva koncerty Shakespeare gala, na kterých zazní nejvýznamnější operní scény inspirované tímto autorem. V prosinci nabídneme Fibichovu Bouři v režii Jiřího Nekvasila a za hudebního nastudování mladého talentovaného dirigenta Marka Šedivého. Bouře v Ostravě naposledy zaburácela v roce 1947,“ říká Jakub Klecker.
 
Na dramaturgickou koncepci „Operní hity 20. století“ naváže soubor komorním titulem Zneuctění Lukrecie anglického skladatele Benjamina Brittena.

Dále bude následovat klasický český titul Tajemství Bedřicha Smetany, v Ostravě nastudován naposledy v roce 1979. Tuto inscenaci v červnu soubor představí na prestižním Mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl.
 
Vrcholem sezóny pak bude nové nastudování Rossiniho Lazebníka sevillského!!! v českém přebásnění Jaromíra Nohavici a v režii Ondřeje Havelky.
„Také našemu vynikajícímu sboru bude svěřen velký úkol. Na dvou sborových galakoncertech v květnu zazní nejznámější sborové scény z českých i světových oper,“ dodává Jakub Klecker.Během celé divadelní sezóny 2016/2017 bude pro diváky divadlo v centru. Připravena je řada doprovodných programů na řadě míst v centru města, jmenujme alespoň některé: nový operní pořad Operní sirény v Knihovně města Ostravy, debaty v Antikvariátu a klubu Fiducia, promítání v Minikině. Z velkých koprodukčních akcí jmenujme také Ostravskou literární noc, Večer pro Jana Kačera a s Janem Kačerem či 20. ročník OST-RA-VARu.
„Zapojujeme se takto i do permanentních a dle mě potřebných debat o centru Ostravy, jeho oživení,“ vysvětluje ředitel NDM Jiří Nekvasil. „Naším aktuálním příspěvkem k tomuto tématu je skutečnost, že každý den, kdy v jednom či obou divadlech hrajeme, přichází do centra kvůli nám až 1 100 lidí. Naše divadlo a jeho produkce jsou dostatečným důvodem, proč do centra přijít. Obě naše divadelní budovy se v centru města nacházejí a divadlo se v nich hraje přes 100 let (přesněji v jedné 122 a ve druhé 109)!“ pokračuje Jiří Nekvasil.
Nutnost tohoto tématu také podtrhuje vizuál sezóny – úderná fotografie s agitačním ukazováčkem, jehož autorem je ostravský výtvarník Jiří Šigut.

OPERA
Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791)
LA CLEMENZA DI TITO
Už tvůj hněv mě rozpaluje a Řím je v plamenech!
Hudební nastudování Jakub Klecker
Režie SKUTR
Premiéry 6. a 8. října 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Zdeněk Fibich (1850–1900)
BOUŘE
Plni krve, vášně, tápejte na ostrově duchů!
Hudební nastudování Marek Šedivý
Režie Jiří Nekvasil
Premiéry 1. a 3. prosince 2016 v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka
 
Benjamin Britten (1913–1976)
ZNEUCTĚNÍ LUKRÉCIE
Když tvrdě spí vše nevinné a milé, vražda a chtíč se mají k dílu čile
Hudební nastudování Ondřej Vrabec
Režie Jiří Nekvasil
Premiéry 16. a 18. února 2017 v Divadle Antonína Dvořáka
 
Bedřich Smetana (1824–1884)
TAJEMSTVÍ
Dva znepřátelené rody ve Smetanově operním pokladu
Hudební nastudování Jakub Klecker
Režie Tomáš Studený
Premiéry 27. a 29. dubna 2017 v Divadle Antonína Dvořáka
 
Gioacchino Rossini (1792–1868)
LAZEBNÍK SEVILLSKÝ!!!
Jásejte trubky, zahlahol, fanfáro! Vchází sám velký lazebník Figaro!
České přebásnění Jaromír Nohavica
Hudební nastudování Marko Ivanović
Režie Ondřej Havelka
Premiéry 15. a 17. června 2017 v Divadle Antonína Dvořáka
GALA
SHAKESPEARE GALA
Dirigent Jakub Klecker
Uvedeme 21. a 22. října 2016 v Divadle Antonína Dvořáka
 
SBOROVÝ GALAKONCERT
Dirigent Jakub Klecker
Sbormistr Jurij Galatenko
Uvedeme 19. a 21. května 2017 v Divadle Antonína Dvořáka

Inscenace na repertoáru NDM v sezóně 2016 / 2017:

OPERA
ANDREA CHÉNIER, ANNA BOLENA, BRANIBOŘI V ČECHÁCH, HAMLET, LA TRAVIATA, PRODANÁ NEVĚSTA, ROBERTO DEVEREUX, TŘI PŘÁNÍ aneb VRTKAVOSTI ŽIVOTA


FOTO: Martin Popelář